Search

نکات لازم و مشترک جهت اخذ رواديد

داستان لغو روادید بین ایران و آذربایجان چیست؟

روادید ایران

خبر لغو روادید بین ایران و آذربایجان و اساسا بین ایران و هر کشور دیگری به خصوص همسایگان جهت ایرانی های که مدت هاست به تحریم های ناجوانمردانه سختگیری های دیپلماتیک امکان سفر راحت بی دغدغه به کشورهای بسياري را ندارند خـبر دلنشینی است .

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، ولی عمر این خـبر چندان زیاد نشد صبح امروز شرح (نه تکذیبیه )ای کوتاه از طرف وزارت خارجه دستاویزی شد که این اتفاق کلا زیر پرسش برود اما ماجرا چه بود ؟

روز قدیم خبری مبنی بر لغو روادید آذربایجان برای ایرانیان منتشر شد. در این خـبر آمده بود:‌ بنابر توافقی که بین روسای جمهور ایران و آذربایجان صورت گرفت،و رییس جمهور آذربایجان آن را اعلام کرد از این پس شهروندان دو کشور برای مسافرت به کشورهای یکدیگر نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت.

این خـبر اتفاقی مانند مسافرت اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در ذهن متبادر می نماید و ممکن است به همین دلیل امروز وزارت امور خارجه در پیامی اعلام کرد: «جمهوری آذربایجان جهت اتباع ایرانی لغو روادید نکرده است، بلکه تسهیلات روادید فرودگاهي برای ایرانیان در نظر گرفته است.»

محسن پاک آیین سفیر کشورمان در باکو در واکنش به این خـبر در شرح ات کامل تری گفت: دو کشور روندی را برای برقراری این رژیم شروع کرده اند که در حال حاضر به وهله سوم که همان لغو روادید است نرسیده ایم.

پاک آیین با بیان اینکه در وهله اول مسئله لغو ویزا بیان نیست، گفت: در وهله اول دو کشور تسهیلات فرودبرخي را برای سفر اتباع در نظر می گیرند و بعد از آن در حدود سه ماه دیگر تسهیلات صدور روادید در مبادی ورودی مرزهای دوکشور به مفهوم در مرزهای آستارا و بیله سوار برقرار می شود و در وهله سوم با تکمیل امکانات فنی دو کشور وارد وهله نهایی این روند یعنی لغو روادید خواهند شد.

اکبر غمخوار عضو هیات مدیره انجمن خدمات تفریحی استان تهران هم به خبرآنلاین گفت: آذربایجان به طور کامل برای اتباع ایرانی لغو روادید نکرده است، بلکه تنها تسهیلات روادید فرودبرخي برای ایرانیان در نظر گرفته است.او گفت: جمهوری آذربایجان در گام نخست جهت تسهیل رفت و آمد اتباع ایرانی به این کشور، روادید فرودبرخي برای ایرانیان در نظر گرفته است که كار خوب ی است و اما این امر به معنای آن است که تا لغو روادید بطور کامل چند ماهی فاصله داریم .

آذربایجانی ها دررتبه دوم گردشپرهزینه ایران

به گفته معاون رئیس جمهور رئیس سازمان میراث فرهنگی تفریحی ایران، گردشپرهزینه آذربایجانی در دومین رتبه گردشگـران ایران قرار دارند شهروندان آن بیشترین سفر را به ایران انجام می دهند.

مسعود سلطانی فر که همراه با رئیس جمهور ایران در آذربایجان به سر می برد، گفت: بعد از عراق مردم آذربایجان با یک میلیون گردشگر، بیشترین رفت و آمد را به ایران دارند. این مساله سبب شده است تا دولت تمهیدات مخصوص ای را برای ارائه خدمات به این گردشپرهزینه ارائه نماید . از طرف ایران نیز رفت آمدها به آذربایجان بیشتر شدن داشته است و هم اکنون نزدیک به دویست هزار نفر از اتباع ایرانی سالانه به این کشور مسافرت می کنند.

او در ادامه گفت: تغییرات و شرایط امروز و تفریحی نوین نیازمند ارائه خدماتی است که در این زمینه در چند مناسبت مذاکراتی با وزیر تفریحی این کشور انجام شده عزم جدی دو طرف بر این است که بتوانیم روابط را گسترش داده ا زمکان ورود گردشگـران بیشتر به ایران بخش های مختلف اقتصادی را فعال کنیم.

مسافرت بدون ویزا به ۲۸ کشورجهان

تسهیلات روادید ایران و آذربایجان در حالی صورت می‌گیرد که دو ماه پیش هم هیأت دولت ارمنستان با امضای موافقتنامـه لغو روادید بین این کشور و ایران موافقت کرده بود. بر اساس موافقتنامـه تأیید شده، شهروندان دو کشور مجاز خواهند بود در مدت ۱۸۰ روز، حداکثر ۹۰ روز در کشور مقابل اقامت داشته باشند. سال قدیم نیز گرجستان از روز ۲۶ بهمن به مدت ۴۵ روز روادید خود را برای اتباع ایرانی لغو کرد. افق سیاست‌های دولت یازدهم ولی جهت موضوع لغو روادید با دیگر کشورها دامنه‌ای وسیع ‌تر از این دارد.

فروردین امسال مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهوری رئیس سازمان میراث فرهنگی از پیگیری‌ها جهت لغو روادید دوطرفه با ۲۸ کشور جهان داده بود. او همين طور گفته بود که رایزنی‌های دولت جهت لغو دو طرفه روادید با این ۲۸ کشور شروع شده است.