Search

آموزش نصب جوملا در سی پنل (cPanel)

روش نصب جوملا در سی پنل (cPanel)

آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی

در این مطلب نصب جوملا بسته نصب سریع جوملا در سی پنل (سیـستم مدیریت هاست cPanel) همراه با تصاویر و ذکر جزئیات آموزش داده می شود و به موارد شما در بخش نظرات جواب داده خواهد شد.
در نصب جوملا یا بسته نصبی جوملا شما اکثرا ٌ فایـل زیپ دارید که از وبسایت دانلود جوملا یا از وبسایت خرید و دانلود قالب با عنوان بسته نصب زود جوملا دانلود کرده اید. مد نظر داشته باشید که بسته نصبی جوملا و بسته نصب سريع قالب ها از نظر روش نصب با یکدیگر هیچ فرق ی ندارد. پس در صورتی که می خواهید بسته جوملا یا بسته نصب سریع را در سیستم مدیریت هاست سی پنل (cPanel) نصب نمایید، این آموزش به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بسته خود را به راحتی در سی‌پنل نصب نمایید

چنانچه بسته نصبی جوملا را از وبسایت جوملای جهان ی دریافت کرده باشید بسته شما نامش شبیه به این است: Joomla_3.4.8-Stable-Full_Package.zip

و اگر در حال نصب بسته نصب سریع قالب دانـلود ی از وبسایت جومی هستید نام بسته شما شبیه به این است: Persian_JM_XXX_Quick_Start_Package_V1.1_J3.x_Coded.zip

در قالب های خریداری شده از سایت جومی چند فایـل جهت شما ارسال می شود که لازم است فایل صحیح را برای نصب انتخاب نمایید. اگر می خواهید بسته نصب سریع را نصب بکنید توجه بکنید که در نام فایل به احتمال زیاد عبارت Quick Start وجود داشته باشد اگه می خواهید بسته نصبی شما فارسی باشد ضروری است به وجود کلمه Persian در نام فایـل دقت بفرمایید. جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه به این آدرس مراجعه نمایید: شیوه مصرف از فایـل های قالب‌های وب سایت جومی

حال که فایـل بسته نصبی شما معین شد در ادامه وارد مراحل نصب می شوید:

۱- در وهله اول لازم است وارد بخش مدیریت سی پنل شوید. برای ورود به بخش مدیریت سی پنل شما به سه مورد نیاز دارید: ۱- آدرس ورود به سی پنل (در بسياري از هاست ها، آدرس مدیریت سی پنل با اضافه کردن دو نقطه ۲۰۸۲ یا cpanel/ به انتهای آدرس دامنه معین می شود مانند: www.domain.com:2082 و www.domain.com/cpanel اما این فقط یک مثال است. مطمئنا این آدرس را مدیر هاست در اختیار شما قرار داده است ) ۲- نام فرد ی ۳- رمز رد شدن . بعد از وارد کردن این موارد وارد مدیریت سی پنل می شوید.

نکته: ظاهر سی پنل در ورژن های مختلف آن کمی ممکن است مفرق باشد ولی عملکرد آن فرق ی ندارد.

۲- در این وهله ضروری است فایل نصبی را در بخش مدیریت فایل های سی پنل آپلود بارگذری بکنید . در صفحه مهم مدیریت سی پنل روی مورد File Manager کلیک نمایید:

پس وارد پوشه public_html شوید:

چنانچه هاستتان را جهت اولین بار است که می خواهید مصرف بکنید در درون public_html میزان ی فایل پوشه ممکن است وجود داشته باشد که لازم است تمام این فایل ها را حذف نمایید. جهت افرادی که قبلا روی سایتشان هم اطلاعاتی بوده پیشنهاد میشه برای آن که مشکلی پیش نیاید تمام فایل های موجود در پوشه public_html را حذف کنند تا بعد از راه اندازی سایت، یک وبسایت بدون مساله و پاک داشته باشند. جهت حذف فایـل های موجود بر روی مورد Select All پس بر روی مورد Delete کلیک نمایید.

سپس در پنجه باز شده بر روی مورد Confirm کلیک کرده تا فایـل حذف شود.

هم اکنون جهت آپلود فایـل در بالای همین صفحه بر روی مورد Upload کلیک نمایید:

از طریق مورد Select File فایـل مورد نظر را در رایانه خود انتخاب کرده تا فایـل بر روی هاست آپلود شود.

اگر آپلود به صورت کامل انجام شده باشد نوار آپلود سبز شده به صورت ۱۰۰٪ پر می شود . پس بر روی مورد Go Back to (در تصویر زیر معین شده) کلیک نمایید تا به public_html برگردید:

نکته: چنانچه در حال نصب بسته نصب سريع قالب های تجاری غیر رایگان وبسایت جومی هستید علاوه بـر بسته نصبی که آپلود کردید فایلی با نام tmplicence.txt هم برای شما ارسال شده و لازم است آن را به همین نحوه در همین مسیر آپلود نمایید.

۳- در این وهله لازم است بسته آپلود شده را از حالت زیپ خارج (Extract) نمایید. جهت این کار در همان پوشه public_html بر روی فایـل کلیک راست کرده بر روی مورد Extract کلیک بکنید :

در صفحه باز شده نیز مجددا بر روی مورد Extract Files کلیک بکنید :

اگر عملیات به درستی انجام شده باشد در بخش Extraction Results نمایش داده می شود. پس بر روی مورد Close که در تصویر معین شده کلیک نمایید تا صفحه مورد نظر بسته شود.

۴- در این وهله بایستی یک دیتابیس همراه با نام کاربر ی رمز گذشتن ایجاد نمایید. برای این کار ابتدا با کلیک بر روی لوگوی سی پنل همان گونه که در عکس جالب معین است به صفحه اول هاست برگردید.

در صفحه اول سی پنل بر روی مورد MySQL® Databases کلیک بکنید :

پس در صفحه باز شده در زیر بخش Create New Database مورد New Database: جهت دیتابیس خود یک نام در نظر بگیرید. یک کلمه انگلیسی بنویسید و فقط از حروف عدد مصرف بکنید . سعی بکنید برای امنیت بیشتر، این کلمه معنا دار نباشد. (برای مثال از اسم خودتان مصرف نکنید).

پس بر روی مورد Create Database کلیک کرده تا با پیام زیر که نشانگر تولید و ساخت خوب یت آمیز دیتابیس است روبرو شوید. نام دیتابیس را در این بخش کپی کرده و در جایی امن نگاهداری بکنید زیرا در بقیه مراحل به آن نیاز دارید. پس با کلیک بر روی مورد Go Back به صفحه قبل برگردید.

پس ضروری است یک یوزر ایجاد کنید . در بخش Add New User :

برای بخش username یک کلمه انگلیسی بنویسید فقط از حروف عدد مصرف بکنید . سعی بکنید جهت امنیت بیشتر، این کلمه معنا دار نباشد. (جهت مثال از اسم خودتان استفاده نکنید).

جهت Password نیز توصیه میشه از پسورد گزینش ی سی پنل مصرف بکنید . جهت این کار بر روی مورد Password Generator کلیک بکنید .

در پنجره باز شده ابتدا بر روی Generate Password کلیک بکنید پسورد تولید و ساخته شده را با عنوان پسورد دیتابیس در جایی امن کپی بکنید پس تیک مورد I have copied this password in a safe place. را زده و پس بر روی دکمه Use Password کلیک بکنید .

بعد از بسته شدن پنجره بالا در انتها بر روی Create User کلیک نمایید.

و با پیام تهیه و تولید موفق یت آمیز یوزر مواجه خواهید شد.

نام یوزر که در پیام بالا به شما اعلام می شود را کپی کرده در جای امن در کنار پسورد با عنوان نام یوزر دیتابیس نگاه داری نمایید. در نمونه ما نام یوزر tjomi_as4gtfa3 است.

مجددا بر روی Go Back کلیک کرده به صفحه قبل بر می گردیم.

در وهله پایانی تهیه و تولید دیتابیس باید یوزری که ساخـته ایم را به دیتابیس ساخـته شده متصل کنیم. این وهله بسیار زیاد مهمی است و بسياري از موارد در نصب جوملا در سی پنل به عدم انجام این وهله بر می گردد.

جهت اتصال یوزر به دیتا بیس در بخش Add User To Database درباره user یوزری که ساخـته ایم و در بخش Database دیتابیسی که تولید و ساخته ایم را انتخاب می بکنید و بر روی مورد add کلیک بکنید .

در صفحه باز شده بر روی مورد ALL PRIVILEGES کلیک کرده تیک تمام موارد زده شود پس بر روی مورد Make Changes کلیک بکنید .

پس با پیام زیر روبرو می شوید که نشان از موفق یت آمیز بودن اتصال یوزر به دیتابیس دارد.

این وهله به انتها رسید اگر وهله را به دقت انجام داده باشید در حال حاضر شما باید سه مورد را پیش داشته باشید: ۱- نام دیتابیس. ۲- یوزرنیم دیتابیس. ۳ رمز رد شدن دیتابیس

۵- هم اکنون لازم است وارد مراحل نصب جوملا شویم. جهت این کار تنها کافیست آدرس دامنه (Domain) وبسایت را در مرورگر وارد نمایید تا وارد مراحل نصب جوملا شوید.

در این وهله چنانچه از از بسته نصبی جوملای فارسی استفاده کرده باشید مراحل به صورت فارسی است. ولی اگر مراحل صفحه انگلیسی بود از طریق مورد انتخاب زبان این مورد را به Persian (فارسی) تغییر دهید تا زبان نصب فارسی شود.

نام سایت: در این بخش اسم سایتتان هر چه که هستن را می نویسید مثلا: “گروه فناوری و اطلاعات جومی”.

ایمیل مدیر ارشد: پست الکترونیکی ی که در این بخش وارد می بکنید پست الکترونیکی اصلی سایت شما خواهد بود و گزارشات تمام کار ها چنانچه قرار باشد به مدیر اطلاع داده شود به این پست الکترونیکی اعلام می شود.

نام کاربر ی مدیر ارشد: نام کاربر ی جهت مدیر مهم وبسایت کسی که دارای تمام دسترسی ها در جوملا خواهد بود. این شناسه فرد ی بسیار زیاد با اهمیت زیاد هست و سعی بکنید جهت این مورد از حروف پیچیده مصرف نمایید به هیچ عنوان از کلمه های آسان مثل “admin” یا “test” یا “demo” استفاده نکنید. سعی بکنید کلمات بی مفهوم با ترکیب اعداد استفاده نمایید.

رمز رد شدن مدیر ارشد: رمز مربوط به مدیر اافزایش که به تمام بخش های جوملا دسترسی خواهد داشت. سعی بکنید رمز پیچیده انتخاب بکنید که حاوی حروف بزرگ کوچک همچنین اعداد کاراکترها باشد، همين طور می توانید از فاصله هم مصرف نمایید. پسورد شما خوب است که حداقل ۸ کاراکتر پیچیده باشد.

تکرار رمز عبور کردن مدیر ارشد: همان رمزی که در بالا نوشتید را در این بخش تکرار بکنید .

شرح ات متا: این مورد اجباری نیست اما می توانید شرحی از توضیح ات کار های سایتتان خیلی کوتاه بنویسید. بعد از تکمیل این موارد بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.

۶- این وهله مربوط به انجام تنظیمات مربوط به پایگاه داده یا همان دیتابیس است. در این بخش به اطلاعات دیتابیسی که در وهله ۴ تهیه و تولید اید نیاز است.

نوع پایگاه داده: این مورد نیازی به تغییر ندارد بر روی mySQLi باید بماند، به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا بوسیله کارشناس انجام خواهد شد.

نام هاست: این مورد در ۹۹٪ مواقع می بایست با عبارت : localhost تکمیل شود چنانچه مورد دیگری باشد می بایست توسط مدیرهاست در اختیار شما قرار گیرد.

نام کاربر ی: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که ساخـته اید با عنوان یوزر نیم یا نام کاربر ی دیتابیس بود کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد tjomi_as4gtfa3 است.

رمز عبور کردن : این مورد در اطلاعات دیتابیسی که تولید و ساخته اید با نام پسورد یا رمز گذشتن بود کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد [O8jWpwE0F3? است.

نام پایگاه داده: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که ساخته‌اید با عنوان نام دیتابیس بود و کافیست آن را در این بخش وارد کنیم که در نمونه ما این مورد tjomi_a3kjtg30k است.

پیشوند جداول: این مورد پسوند جداول دیتابیس است که به صورت اتفاقی رندوم توسط جوملا جهت سایت شما در نظر گرفته می شود نیازی به تغییر آن نیست به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا توسط کارشناس انجام خواهد شد.

فرایند پایگاه داده قدیم: این مورد نیز نیازی به تغییر ندارد زیر پایگاه داده شما از قبل اطلاعاتی روی آن وجود ندارد.

بعد از تکمیل بر روی ادامه کلیک بکنید .

۷- در وهله بعد از شما پرسش می شود که چه اطلاعاتی می خواهید با نصب جوملا بر روی سایت شما نصب شود. مورد های این صفحه در بسته های نصبی جوملا مفرق است.

اگر در حال نصب بسته قالب های وبسایت جومی هستید این صفحه را به این شکل مشاهده می بکنید :

در اینجا این مورد به صورت پیش فرض بر روی “نصب قالب فارسی دانـلود شده از وبسایت جومی” قرار دارد و نیازی به تغییر وجود ندارد. در صورتی که آن را به هیچکدام تغییر دهید قالب دانلود شده از وبسایت جومی نصب نخواهد شد و جوملای خام بدون قالب و اطلاعات نمونه جهت شما نصب می شود.

در اینجا می توانید بدون تغییر بر روی نصب کلیک کرده و به وهله بعدی بروید.

چنانچه در حال نصب بسته جوملا دانـلود شده از سایت اصلی جوملا هستید در این وهله با عکس زیر روبرو خواهید شد.

در این بخش امکانات متنوعی در زمینه با اطلاعات نمونه به شما می دهد که می توانید با سلیقه و نیاز خود مورد مناسب را گزینش نمایید پس بر روی مورد نصب کلیک نمایید.

۸- در وهله پایانی نصب به انتها رسیده است در این بخش شما چند مورد پیش روی خود دارید که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

در گاهي ورژن های نصبی در این وهله دکمه‌ای با نام “وهله اضافی: نصب زبان ها” وجود دارد دارند. با استفاده از این دکمه شما می توانید زبان‌های دیگری به جوملای خود اضافه بکنید که اما اجباری به مصرف از آن وجود ندارد و لازم است بدانید که اگر هم اکنون از این مورد مصرف نکنید بعدها نیز شما به راحتی می توانید از طریق مدیریت جوملا هر تعداد زبان اضافه که می خواهید به جوملای خود اضافه نمایید. اگر نمی خواهید از “دکمه وهله اضافی: نصب زبان ها” مصرف بکنید یا این دکمه در صفحه شما وجود ندارد لطفا وهله بعدی یعنی وهله ۹ را نادیده بگیرید سراغ وهله ۱۰ بروید.

۹- اضافه کردن زبان اضافه به جوملا: جهت این کار بر روی دکمه “وهله اضافی: نصب زبان ها” کلیک بکنید .

زبان های مورد نظر خود را در لیست انتخاب بکنید و پس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

فعال کردن ویژگی چند زبانه: با فعال کردن این مورد وب سایت شما قابلیت چند زبانه شدن پیدا می نماید .

درباره زبان پیش فرض مدیریت سایت نیز می توانید معین بکنید زبان سایت و مدیریت جوملای شما به صورت پیش فرض کدام یک از زبان های موجود باشد.

اما همان گونه که گفته شد بعد از انتها نصب ورود به مدیریت جوملا نیز قادر به مصرف از این امکانات خواهید بود.

در انتها بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.

۱۰- حذف پوشه نصب جوملا: با زدن این دکمه پوشه نصب جوملا حذف می شود و شما امکان این را خواهید داشت که بتوانید وارد سایت مدیریت جوملای شوید. اگر این دکمه کلیک نشود پوشه Installation حذف نشود شما امکان مشاهده سایت و مدیریت را نخواهید داشت مجددا این صفحه به شما نمایش داده می شود.

دکمه وب سایت شما را به مسیر اصلی یا تمام آدرس سایتتان منتقل می نماید .

دکمه مدیریت شما را به صفحه مدیریت جوملایتان منتقل می نماید . اما چنانچه این صفحه بسته شد نپرهزینه نباشید با اضافه کردن کلمه administrator به آدرس سایتتان می توانید به راحتی وارد مدیریت جوملا شوید. مثلا: www.domain.com/administrator

نام فرد ی رمز عبور کردن مدیریت جوملای شما هم همان است که در وهله ۵ جهت سایتتان در نظر گرفته اید.